2014 Finalists Announced

on .

Finalists in the 2014 WA Media Awards revealed

The finalists in 2014 West Australian Media Awards have been announced. The awards, proudly supported by the Media, Entertainment & Arts Alliance (MEAA), are the pre-eminent state-based awards promoting journalistic excellence in print, broadcast and digital media platforms.

The annual WA Media Awards celebrate quality journalism and reward media professionals whose commitment and excellent media coverage best informs and entertains West Australians.

This year’s WA Media Awards attracted a record number of entries with more than 250 submissions being received. The judges have been greatly impressed by the high quality of submissions that cover a broad range of journalism produced over the past year.

MEAA congratulates all the finalists who have had their work recognised and wishes them good luck in the final judging.

The winners of the 2014 awards will be revealed on Saturday September 20 at the gala function in the Geoff Gibbs Theatre at the Western Australian Academy of Performing Arts.

Tickets are available: $95 for MEAA members, $120 non-members. Call 1300 656 513 to book

 

For more information, contact Anna Magnus 0423 363 725

 

2014 West Australian Media Awards Finalists

Best Print /Text Feature Writing

  • Jonathan Barrett, AFR Weekend, The Intersection           
  • Ben Martin, West Weekend Magazine, Pledge For Nate               
  • Mara Fox, The Sunday Times, Rise of the Gladiator

Best Print/Text News Report

  • Cathy Saunders and Martin Saxon, The Sunday Times, Blood & Money
  • Steve Pennells, The West Australian, Typhoon Haiyan   
  • Andrew Burrell, The Australian, Joe Bullock        

Best Three Headlines

  • Paul Barry, The West Australian, “Field of screams as catcher gets taste of the big time”, “Eagles protect fragile Glass” and “Cam driven by physics”        
  • David Cusworth, POST Newspapers, “Merger most foul”, “Grate drain robbery” and “Country and Winston”       
  • David Friedlos, Community Newspaper Group,"Another Irons in political fire”“For those about to rock, police salute you”, and “Thou shall not path"       

Suburban – Best Three Stories or Feature

  • Emma Young, Comment News, Grim Reaping    
  • Brendan Foster, Fremantle Herald, Beacy Bronx              
  • Hamish Hastie, The Examiner, Don Randall Exclusive

Best News Photograph

  • Steve Pennells, The West Australian, Typhoon Haiyan
  • Sharon Smith , The West Australian , The Shark Cull Begins         
  • Richard Wainwright, International New York Times, The Search for MH370

Best Feature Photographic Essay

  • Simon Santi, The West Australian, Myroodah Stockman
  • Steve Pennells, The West Australian, Typhoon Haiyan
  • Nic Ellis, The West Australian, Irrigation vision to open floodgates to billions

Best News Photograph- Suburban

  • Marcelo Palacios, Community Newspaper Group, In pole position           
  • Jon Hewson, Community Newspaper Group, Body of Work        

Radio/Audio Journalism - Best News Story or Feature

  • Ben Collins, ABC Radio- Kimberley Mornings with Hilary Smale , The inmate and the Superintendent
  • Kirsti Melville, 360documentaries, ABC RN, The New Untouchables         
  • Caitlyn Gribbin, PM, ABC Local Radio, The Kununurra Midnight Prowlers              

Best Broadcast Camerawork

  • Paul Brown, Nine News Perth, Hilton Storms      
  • Carl Nelson, Ten Eyewitness News 5pm Perth, Banjup Bush Fire
  • David Cooper, 7 News, 6pm, Tomahawk Gang Arrest

Television/Audio-Visual Journalism – Best News Story or Feature

  • Caitlyn Gribbin, ABC Television 7.30, Who is Doctor Nitschke advising?    
  • Matt Tinney, Nine News (Channel 9), Inside the Shark Kill            
  • Alice Pooley, Nine News Perth 6pm, Patrick Comeagain 

Best New Journalist or Cadet

  • Chenee Marrapodi, watoday.com.au, Body of Work     
  • Jasmine Bamford, North West Telegraph, Shame, pain, remorse; Centre like a war-zone; Absolute disgrace.      
  • Syan Dougherty, GWN7 News, I’m still shocked I get paid to do this!

Outstanding Journalism Student Award

  • Laura Shack, Radio ECU, Body of Work  
  • Kyle Brown, Radio ECU, Body of Work   
  • Tasha Tania, Radio ECU, Body of Work  

Best Culture and Arts Report

  • William Yeoman, The West Weekend Magazine, Profile on WA author Tim Winton           
  • Beth Neate, ABC 7.30 WA, In the saddle on the wall multimedia exhibition          
  • Victoria Laurie, The Australian Review section, Plumbing the problematic depths of our arts scene          

Best Sports Report

  • Erin Parke, 7.30 WA, ABC TV, MCG Dreaming     
  • David Cohen, POST Newspapers, Rottnest Channel Swim            
  • Steve Butler, The West Australian, Woosha unplugged

Regional and Community – Best Three News Stories or Features

  • Jasmine  Bamford, North West Telegraph, Local drowns in water hell; 'Caravan park' dispute; Brothel sparks outrage.              
  • Michael Dulaney, Kalgoorlie Miner, Down on Brown Avenue      
  • Natalie Jones, ABC News 24, ABC News online, ABC News WA, Life in the Kimberley

Best Health/Medical Report

  • Caitlyn Gribbin,ABC Television 7.30, Who is Dr Nitschke advising?             
  • Cathy O'Leary, The West Australian, A mother’s fight to stop teen suicide scourge
  • Kara Vickery, The Sunday Times, Fiona Stanley Hospital 

Best Freelance Journalist

  • Michelle Wheeler, The West Australian, Body of Work  
  • Kerry Faulkner, RM Williams Outback Magazine, Stories from WA science and rural quiet achievers        
  • Brendan Foster, Guardian Australia, GM Crops

Best Science and Environmental Report

  • Emily Moulton, The Sunday Times, Tracking the Great Whites    
  • Narelle Towie, WAToday, Toxic Dust, Zero for Liquid Waste       
  • John Flint, The Sunday Times , Ground Zero for Liquid Waste

Best Social Equity Report

  • Caitlyn Gribbin, PM:ABC Local Radio, The Kununurra Midnight Prowlers               
  • Jonathan Barrett, AFR Weekend, The Intersection           
  • Colleen Egan, The West Australian, Thousands of children evicted 

Best Columnist - The Matt Price Award

  • Andrew Probyn, The West Australian, Andrew Probyn Columns               
  • Ros Thomas, The West Weekend Magazine, The story of loss     
  • Jonathan Barrett, The Australian Financial Review, Beating Lleyton

Business, Economics or Finance Report

  • Geoffrey Thomas, The West Australian, Qantas Travails                
  • Jonathan Barrett, AFR Weekend, Digging up home truths
  • Paul Garvey, The Australian, Greed, organised crime and frequent flyers - the story behind Australia's biggest insider trading investigation       

Best Multi-Media  Report or Series

  • Kate Ferguson,Seven West Media, The Ghosts of Gwalia
  • Narelle Towie and Pippa Doyle , WAToday, Save Our Swan - a river on life support
  • Adam Vou, Ben Martin and Chris Manly, WA Newspapers , #pledgefornate

Best Political Report

  • Andrew Burrell, The Australian, Joe Bullock         
  • Geof Parry, Seven News Perth, Troy Buswell's Big Night Out      
  • Jonathan Barrett, AFR Weekend, How to blow billions 

0-0-0